Jak dbać o organizm latem?

Czerwiec, lipiec oraz sierpień to miesiące, podczas których należy zwracać szczególną uwagę na kwestie, od których zależy dobre samopoczucie, a nawet stan zdrowia. Jak zatem dbać o organizm w trakcie lata? O czym pamiętać o tej porze roku? Odpowiedzi znajdują się w artykule, zapraszamy więc do poznania szczegółów.

Ochrona organizmu podczas upałów

Bardzo istotne jest, aby zabezpieczyć się przed działaniem słońca. W tym celu należy zwrócić uwagę na dobór odzieży – powinna być wykonana z lekkich i przewiewnych materiałów, najlepiej naturalnych, jak len i bawełna. Obcisłe ubrania ze sztucznych tkanin nie tylko wpłyną na pogorszenie komfortu, ale też utrudnią odpowiednią regulację temperatury ciała.

Należy zadbać także o ochronę głowy w postaci kapeluszy, czapek lub innych dodatków. Istotne jest również używanie kremów z filtrem UV. W ten sposób można się bowiem uchronić przed oparzeniami i bezpośrednią ekspozycją na promienie słoneczne, która może być w dalszej perspektywie szkodliwa dla skóry.

Nawodnienie organizmu i odpoczynek

Latem trzeba też pamiętać o spożywaniu odpowiednich ilości wody. Dokładne wartości uzależnione są od wieku, wagi, płci, trybu życia i innych czynników, ale oscylują w granicach około 2 l dziennie. Warto jednak mieć na uwadze, że zalicza się do tego spożywanie różnych płynów, w tym herbat, kaw, lemoniad i innych. Wodę można śmiało wzbogacić dodatkami – owocami, ziołami, imbirem i nie tylko. Dzięki temu urozmaici się jej smak, a nawodnienie organizmu będzie przychodziło łatwiej.

Podczas panujących latem wysokich temperatur należy też zadbać o odpoczynek. Warto więc unikać wykonywania ciężkich prac (zwłaszcza na zewnątrz) w godzinach, gdy słońce świeci najmocniej i odłożyć je np. na wieczór, gdy nieco się schłodzi.

Dbaj o siebie latem

Dobre samopoczucie uzależnione jest od właściwego dbania o stan organizmu. Podczas wysokich temperatur letnich szczególnie istotne jest więc zwracanie uwagi na odpowiednie nawodnienie, ochronę przed słońcem i zapewnienie odpoczynku i ochłody.